Beslenme - Özel Tarifler

Ketojenik Diyette Sık Rastlanan Hatalar

“ Ketojenik diyete girdim fakat kilo veremiyorum!” Neden Acaba? Çünkü KETOSİS Evresine geçemiyorsun. Bu öneriler Ketosis evresine geçmene yardım edecek!

“ Ketojenik diyete girdim fakat kilo veremiyorum!” Neden Acaba? Çünkü KETOSİS Evresine geçemiyorsun. Bu öneriler Ketosis evresine geçmene yardımcı olacak ve Ketojenik diyete adapte olmanı sağlayacak.

Vücutta asit üretimini dengelemek için mineral kullan!

Ketojenik diyette vücuda çok az karbonhidrat gireceğinden vücut enerji kaynakları tamamen değişecektir. Buda asit dengesinin bir süreliğine bozulacağı ve dikkat edilmediği takdir de vitaminsiz kalmayı beraberinde getirecektir. Korkmayın kısa zamanda düzelecek. Birçok diyetisyenin Ketojenik diyet listesinde, kişilerin ilaç sandıkları vitamin takviyeleri bulunmaktadır. Sizde Ketosis evresine geçiş aşamasında halsiz kalmamak için vitamin takviyesi yapmalısınız. Tabi ki vitaminleri kafamıza göre almayacağız bir profesyonele danışmakta fayda var.

Protein Tüketimini Sınırlandır!

Ketojenik diyetin vücudu yağ yakıcı bir metabolizmaya dönüştürmesi için protein alımını da sınırlayın ve kalan kalori açığını doymamış sağlıklı yağlar ile tamamlayın. Çok az karbonhidrat tüketiyorsanız fakat proteini abartıyorsanız vücudunuz glikoz üretmek için proteinleri kullanır. Enerji kaynağının protein mi yoksa karbonhidrat mı olduğuna bakılmaksızın glikoz üretildiği için Ketosis evresinden çıkılır.

Yeterince Yağ Yemelisin!

Ketosis evresine ulaşmak için kalorilerin en az %85’ini yağdan almalısınız. Kilo vermeye çalışan aktif bir iş kadınını ele alırsak 1600 ile 1800 kalori tüketmesi gerekecektir. Buda günde 150 ile 170 gram yağ tüketilmesi gerektiğine işaret ediyor. Yani DAHA FAZLA YAĞ.

Doymuş Yağı Abartmamalısın!

“Pastırma, peynir, biftek yemek için Ketojenik diyet harika bir diyet!” orada dur bakalım! Bunların tamamı doymuş yağ içeriyor ve Ketosis evresine geçmeni engelliyor, yani Ketosis olacağım diye kendi kendine eziyet ediyorsun. Peki, ne yapmalı? DOYMAMIŞ YAĞLARI SEÇ!

Sadece Hayvansal Besinler Tüketmemelisin!

Diyetinde bitkiye yer yoksa yeterli lifi ve C vitaminini almıyorsun demektir. Bol miktarda yeşil yapraklı düşük kalorili bitkiler tüketmelisin. Hiç kimse kHieasdasilo vermek isterken sindirim sitemine kalıcı zararlar vermek istemez.

İşlenmiş Eti Azaltmalısın!

Sucuk, salam, sosis gibi sağlıksız ısıl işlem görmüş etler hiçbir diyette önerilmemektedir. İçlerinde nitrat ve nitrit gibi katlı maddeleri bulunmaktadır. Bu besinleri tüketmektense organik hayvansal gıdaları tercih edebilirsin.

Çok Fazla Süt Tüketmemelisin!

Yağ demiştik protein demiştik, ikisinin birleştiği harika lezzetli bir nokta var “Tam Yağlı Süt” Ketojenik diyetlerin bizlere sunmuş olduğu en lezzetli besinlerden biri. Buraya dikkat edelim yağ kesinlikle TAM YAĞLI olmalı. Fakat unutulmaması gereken bir nokta var, “Hedefimiz Kilo Vermek” yani kalori açığı yaratıp enerji kaynağı olarak vücudumuzdaki fazla yağları tüketmek. Tam Yağı Süt kalori bakımından olduğunca cömert davrandığından miktarınca tüketmelisiniz. Aynı zamanda içerisinde laktoz bulunmaktadır, birçok insanın midesi laktozu sindiremez ve sindirim, şişkinlik gibi diyette istenmeyen sorunlar ortaya çıkar.

Egzersizi Tam Anlamıyla Yap!

Birçok kişi Ketojenik diyet yaptığı esnada antrenmanlarına ara veriyor. Halsizlik, baş ağrısı gibi bahaneler ile spor salonlarına uğramıyor. Hedefiniz den uzaklaşmayın günlük ve egzersiz rutininize devam edin diyet size adapte olacak siz diyete değil! 1-2 Hafta sonra aynı güç ile antrenmanlarınıza devam ettiğinizi göreceksiniz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI