Beslenme - Özel Tarifler

Kas Yapmaya Yarayan Besin Listesi

Kas yapmaya yarayan besinler

Kas Yapmanıza Yardımcı Dokuz Besin

Günümüzde birçok insan kas yapmak için ciddi zamanlar harcıyor. Herkesin bildiği gibi sağlıklı ve güçlü kaslara sahip olmak için düzenli ve doğru egzersizleri yapmak şart. Ancak gerekli egzersizleri yaptıktan sonra kas yapmak istiyorum ne yemeliyim sorusuna cevap arayanların da çoğunlukta olduğu bir gerçek. Kas yapmak için saatlerce spor yaptıktan sonra nasıl besleneceğini bilmediği için, bir türlü istediği sürede istediği kaslara kavuşamayanlara kas yapacak besinleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Yumurta; İçeriğinin zengin proteinlere ve enerjiye sahip olması açısından kas yapmak isteyenlerin baş tacı besini denilebilir. Çünkü yumurtanın içeriğinde bulunan proteinin neredeyse tamamı vücut tarafından kullanılır ve herhangi bir depolama yapmaz. Bu nedenle yumurta sporcuların protein ihtiyacı için en çok tükettiği besin özelliğini taşıyor. Çünkü yumurtanın içerisinde bulunan B12 vitamini yağları çözer ve kas kütlesini artırır.
  2. Baklagiller; Protein açısından oldukça zengin olan kuru baklagiller kas yapmak istiyorum ancak et ve süt ürünlerini yani hayvansal ürünleri tüketemiyorum diyenlerin imdadına yetişiyor. Vücudun ihtiyacı olan proteinleri hayvansal ürünleri tüketmeden karşılamak bu sayede mümkün olabilir. Kuru baklagiller aynı zamanda insan vücudunda kan şekerinin dengelenmesini sağlayarak, insülin seviyesinin istenilen değerlere gelmesini sağlıyor.
  3. Tavuk; 100 gram tavukta 30 gram protein ve 4 gram yağ olduğu göz önüne alındığında kas yapmak için neden vazgeçilmez bir besin olduğu ortaya çıkıyor.
  4. Yulaf; kas yapıcı besin maddeleri sayesinde, kas kütlelerinin hızlı bir şekilde oluşmasına olanak sağlayan yiyeceklerin başında gelir. Yulaf demir ve B3 vitamini bakımından zengindir. Demir elementi oksijenin kan akımına ve kaslara taşınmasını sağlarken B3 vitaminleri ise karbonhidratların enerjiye dönüşmesini ve proteinlerinin tüketilmesini sağlar.
  5. Balık; Deniz ürünlerinin en popüleri olan balığın besin değerlerinde bulunan Omega 3 yağ asitleri, kas kütlelerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesine büyük etki eder. Somon balığı ve ton balığı bu değerler bakımından çok zengin olmalarının yanında D vitamini deposudur. Ayrıca 100 gram Somon balığı 25 gram protein içerir. Bu protein değeri kas yapmak için yeterlidir.
  6. Tatlı Patates; Günlük hayatta tükettiğimiz patates karbonhidrat açısından çok zengin ancak tatlı patates, normal patatesten farklı olarak hem az karbonhidrat değerine sahip hem de az kalorili bir yiyecek. Tatlı patatesin lif değerlerinin yüksek olması insan sindirim sisteminde yavaş sindirilirken insülin değerini de dengede tutar. Kas yapmak için tatlı patates insan sindirim sistemini hazır hale getirir.
  7. Muz; Ülkemizde çok sevilen ve çok tüketilen meyvelerin başında gelen muz kas yapmak isteyenler için her zaman yanlarında taşıyabilecekleri bir besin kaynağı. Şeker oranın biraz yüksek olması açısından acıkmayı geciktiren ve proteinlerin amino asitlerini doğrudan enerjiye dönüştürdüğü için, spor öncesi ve sonrası rahatlıkla tüketilebilecek bir besindir.
  8. Süzme Peynir; Kalori değeri düşük olduğu için spor ve diyet yapan herkesin gönül rahatlığıyla tüketebileceği bir besin. Protein değerlerinin yüksek olması, kas yapımına yardımcı olmakta ve uzun süre vücudun enerji ihtiyacını karşılamaktadır. 50 gram süzme peynirde yaklaşık 100 gram kalori vardır. Bu değer de insan vücudunu ve sağlığını koruyacak bir besin değeridir.
  9. Kuruyemişler; Kuruyemişler her çeşit besin değeri taşıyan yiyecekler sınıfına girer. Kuruyemişlerin çoğu kas dokusunun oluşmasını temelde sağlar. Kuruyemişler yardımı ile vücudun ihtiyacı olan vitaminler, mineraller ve yağ molekülleri hızlı bir şekilde alınabilir. Kas yapmak için beslenme alışkanlığını elde etmek isteyenler kuruyemişleri tercih edebilir. Protein değerlerinin yüksek olması bakımından, bir insanın yanında taşıyacağı en ideal protein deposu olabilirler.
kas yapmaya yararlı besinler

kas yapmanıza yarayan besinler

Kas Yapmak İçin Beslenme Programı

Kas yapmak isteyen kişilerin protein ağırlıklı beslenmeleri gerektiği diyetisyenler tarafından her zaman belirtilir. Bunun için protein ağırlıklı bir beslenme programı yapmak şarttır. Belirtilen besinleri programlarına alan kişiler vücutları için gerekli bütün besin değerlerini alma olanağını yakalayabilirler.

Fiziksel aktivitesi yüksek insanların düzenli bir şekilde kahvaltı yapmaları gerekir. Bu yüzden kas yapmak için kahvaltı öğünün atlanmaması önemlidir. Güne kasları geliştirecek ve enerji verecek bir beslenme programı ile başlamak istenilen sonuca kısa bir sürede ulaşmayı sağlayacaktır. Kas yaparken düzgün egzersizlerin yapılması, gerektiğinde bir uzman ile görüşerek işe başlanması da süreç ve zamanın iyi değerlendirilmesini sağlayacaktır.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI