Beslenme - Özel Tarifler

Kas Yapmanıza Yardımcı 9 Besin

Bu devirde çoğumuzun kas yapmakta zorlandığını ve uzun zamanlar harcadığını biliyoruz. Kaslı bir vücuda sahip olabilmek için sadece egzersiz yapmak yetmiyor ayrıca beslenmemize de dikkat etmek gerekiyor.  Bugün sizler için kas yapmanıza yardımcı olan besinleri ve önemlerini anlatacağız. 

Bu devirde çoğumuzun kas yapmakta zorlandığını ve uzun zamanlar harcadığını biliyoruz. Kaslı bir vücuda sahip olabilmek için sadece egzersiz yapmak yetmiyor ayrıca beslenmemize de dikkat etmek gerekiyor.  Bugün sizler için kas yapmanıza yardımcı olan besinleri ve önemlerini anlatacağız. 

1- Yumurta

Yumurtanın faydaları saymakla bitmez. Her yumurta 6-8 gram protein içerir. Demir seviyesini arttırır, enerji verir. Aynı zamanda vitamin, çinko, demir ve kalsiyum vardır ve tok tutar.

2-Tavuk

Sağlıklı beslenme açısından beyaz et; hem kaliteli protein, hem düşük yağ, hem de vitamin-mineral içeriği nedeniyle en iyi kaynakların başında geliyor. Her tavukta 30 ile 100 gram arası protein bulunur. Protein ve yağ içerikleri açısından önemli avantaja sahip olan tavuk eti; demir, fosfor ve B grubu vitaminlerinin de kaynağıdır.

3-Ispanak

Ispanak besleyicilik bakımından çok faydalı bir sebzedir. İçindeki zengin mineraller sayesinde vücuda güç kazandıran sebzelerdendir ve yüksek oranda demire sahiptir. Araştırmacılar, ıspanak içinde bulunan Phytoecdysteroids’in %20 kadar kas büyümesi artırabilir olduğunu kanıtladılar.

4-Yulaf

 

Yulaf ezmesi içerisinde bol miktarda aminoasit bulundurur bu açıdan önemli bir protein kaynağıdır. İçeriği de oldukça zengindir. %19 kaliteli protein %62 kaliteli karbonhidrat %7 yağ ve %12’si de liften oluşur. 

5-Kahverengi Pirinç ( Esmer Pirinç)

Esmer pirinç, vitaminler ve lifler açısından oldukça zengindir. Bir kase tüketildiğinde bile vücudun ihtiyacı olan manganezi karşılar. Bu mineral değeri, enerji ve cinsiyet hormonunu artırır. Esmer pirinç kandaki glukoz değerlerini düşürür, insülin direncini ise azaltır.

6-Süzme Peynir

 

Süzme peynir kalori değeri bir dilimde diğer bir deyişle 30 gramda 72 kalori olarak karşınıza çıkmaktadır. Süzme peynir besin değeri incelendiğinde son derece faydalı bir seçenek olduğu anlaşılır. Süzme peynir protein değeri onda biri olarak görülebilir. Süzme peynir protein açısından yüksek olması nedeniyle fit kalmak isteyenler açısından iyi bir seçimdir. 

7-Mercimek 

Yeşil mercimek lif oranı açısından zengin bir bakliyat türüdür. Vücuda verdiği enerjiyle tercih edilen yeşil mercimek, sporcuların ve diyet yapanların vazgeçilmez besinidir. Kas hücrelerinin yenilenmesini sağlar ve sporcularda kas oluşumunu hızlandırır. Dengeli beslenmede etkili olan bu baklagillerden tüketebilirsiniz.

8-Badem

İçerisinde bulunan yağlar kilo vermeyi kolaylaştırır bu nedenle ara öğünlerde 15-20 adet badem tüketilebilir. E vitamini açısından zengindir. Alkali açısından zengin olan badem bağışıklık sistemini güçlendirir.  Badem yiyerek kaslarınızı güçlendirebilir, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücudunuzu dinç tutabilirsiniz.

9-Muz

Muz, en az sporcu içecekleri kadar emilebilir şeker içeriyor ve egzersiz esnasında vücudunuzun kaybettiklerini geri kazandırıyor. Ayrıca kararmış muzun şeker oranı daha yüksektir, bu da vücut için daha iyi yakıt ve verim anlamına gelir.

 İyi sporlar, sağlıklı günler dileriz 🙂

 

1 Comment

1 Comment

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI