Kas Oluşumu İçin Protein Tozu Kullanmalı mıyım ? | Fitness

Kas oluşumu için protein tozu kullanmalı mıyım ?

Protein tozu ne işe yarar ? Protein Tozunun Yan etkileri nedir ?

tarzında sorularınız varsa aşağıdaki yazılanları okumanız bir fikir sahibi olmanıza yarayacaktır.

Vücut geliştirme sporunun yaygınlaşmasıyla beraber birçok supplement şirketi ortaya çıkmıştır. Bu şirketlerin amaçları hazırlamış oldukları supplementleri satışa sunup kar elde etmektir.

Hedefleriniz için aynı zamanda çaba sarf ettiğiniz bir vücuda ulaşmak için protein takviyelerini kullanmanız gerekli olabilir. Eğer vücut geliştirme sporunu yapıyorsanız, amacınıza ulaşmanızda ki en önemli etkenlerden birisi beslenme programınız dır. Beslenme programınızda olması gereken en önemli yapı taşından biri olan aminoasitlerdir. Bildiğimiz gibi aminoasitler proteinlerin yapı taşlarıdır. Kaslarınız ise aminoasitlerden beslenerek gelişirler.

Vücut geliştirme sporu yapıyorsanız ve amacınız kaslı, fit bir görünüme sahip olmak ise yapmanız gereken vücudunuza gerekli olan proteini tüketmektir. Vücudunuzun ihtiyacı olan protein miktarı ise yaklaşık olarak kilonuzun 1.5 katı kadardır.

Örneğin 80 kiloya sahip olan bir insan vücut geliştirme sporu yapıyorsa günlük 80*1.5 olan 120 gram proteini tüketmelidir . Günde 120 gram proteini supplement kullanmadan alabiliyorsanız protein tozu kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Gelelim ki günümüz Türkiyesinde günlük 120 gram proteini karşılayacak besinleri almak oldukça maliyetlidir. Günlük gereken protein miktarını takviyesiz alamıyorsanız işte burada devreye supplementler girmektedir. Alınan bir ölçek protein tozunda yaklaşık 30 gram protein bulunmaktadır. 80 kilo olan bir insanın günde 2 ölçek protein tozunu kullandığını düşünürsek günlük ihtiyacı olan 120 gram proteinin yarısı olan 60 gramını karşılamış olacaktır.

 

Protein Tozlarının Yan Etkileri Nelerdir ?

Protein tozlarının yan etkileri genellikle fazla kullanıma bağlı olur. Yüksek miktarda protein tozu kullanırsanız proteinler kanın daha çok asidik hale gelmesine neden olur ve vücudunuzdaki sistem gereği kanın asit baz seviyesini nötr hale getirmek için kalsiyumu kemiklerden atmaya çalışır ve bu kemiklerin zayıflamasına ve sakatlanmalara sebep olur. Diğer önemli etkilerden biride protein tozu kullanıp yeterli seviyede sporunuzu yapmazsanız bu yağların artmasına sebep olabilir. Sonuçta proteini aldığınızda sporda yakmazsanız fazla kalori olmasına sebep olur ve bu sizin kilo almanıza sebep olur. Son olarak en yaygın olan şikayetlerden biriside gereken fazla tüketime bağlı olarak bağırsaklara olumsuz etki etmesiyle akne ve sivilce gibi sorunlara sebep olabilir. Spor salonuna gittiğinizde bu sorunla karşılaşan ve şikayetçi olan birçok kişiyi rahatlıkla görebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Protein Tozu Yerine 7 Proteinli GıdaBir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *