Genel Bilgiler

Kas Ağrılarına İyi Gelen Bitkisel Formüller

Kas ağrısı bitkisel çözüm

Kas ağrısı birçok sebepten ötürü oluşabilir, örnek olarak bileğinizde bir kas ağrısı oluşması, yanlış hareketler, ısınmadan spora başlamak vs. nedenlerden olabilir. Genel anlamda kısa süreli bir şekilde süren bir ağrıdır. Kas ağrısı tedavisi mümkündür ve kısa sürede etki gösterir. Kas ağrıları yaşlanma ile de artabilir ve daha zor zaman geçmesine sebep olur. Kas ağrısı olarak tabir ettiğimiz olay aslında “miyalji” olarak anılır ve “myos” kas kelimesinden, “algos” ise ağrı kelimesinden türemiş ve kökü eski Yunanlılara dayanır.

Kas Ağrısı Nedir?

Boyun bölgemizde, sırtımızda ve bacaklarımızda sıklıkla görülen bir ağrı türüdür. Hastalığınız ya da bazı bölgeleri sık kullanımınız bu ağrının gerçekleşmesini tetikler. Kas ağrısı kasların yeterli besini almadan fazla kullanılması demektir. Çekilen ya da gerilen kas grubunun D vitamini gibi bazı vitamin ve Magnezyum gibi bazı minerallerin eksiklikleri ile oluşan ağrıdır. Demir eksikliği anemisi de aynı şekilde kas ağrısı oluşumu başlangıcıdır. Bu ağrı bir bölge ve belli bir alana yayılan ağrılardır. Öncelikle bunu fark ediyor olmanız gereklidir. Kas ağrısı kısa süreli bir ağrıdır fakat kimi durumlarda uzun sürebilir.

Kas Ağrısı Neden Olur?

Birçok bölgemizde bu ağrılar ile karşılaşabiliriz. Örnek olarak bacak kas ağrısı neden olur? Bu sorun genelde fitness salonlarında oluşsa dahi metabolik düzensizlikler, bacak üzerinde fazla iş yapmak kasları sık sık kullanmak da bu soruna neden olur. Kasların aşırı zorlanması ve kullanımı sorunu beraberinde getirmekle kalmaz aynı zamanda kas ağrısı derecesini arttırır. Bu sorun ile bileğimizde karşılaştığımız sırada, sürekli kullanmanız gereken bir uzvumuz olduğu için iyileşmesi daha uzun sürebilir. Soğuk algınlığı, nezle ve grip te aynı şekilde kas ağrısı oluşumuna sebep olur. Vücut direncinizin en düşük olduğu anlar bu hastalıklara yakalandığınız anlar olduğu için kaslarınızda yeterli şekilde baskıyı kaldıramaz ve ağrı yapmaya başlar. Stres ve kas ağrısı aralarında güçlü bağlar vardır ve ağrının başlamasına sebep olur. Stres esnasında hissedilen ağrılar daha yoğun olur ve bununla birlikte daha uzun sürer.

kas ağrısına ne iyi gelir

Kas Ağrılarına İyi Gelen Bitkisel Formüller

Kas ağrılarına iyi gelen bitkisel yağlar gibi bitkisel çaylar da bulunmaktadır. Bu çaylar kaslarınızı gevşeterek kendinizi rahat hissetmenizi sağlarken aynı zamanda kas grubunun iyileşmesine de yardımcı olmaktadır. Kas uyguladığınız bu takviye ile beslenmekte ve daha sağlam olacak şekilde ağrıyı geride bırakmaktadır. Kas ağrılarına iyi gelen şifalı bitkiler arasında en ön sırada gelenlerden biri papatyadır. Özellikle papatya çayı kas ağrınızı önemli ölçüde dindirir ve iyileşmesine takviyede bulunursunuz. Ağrılarınızın hafiflediği sırada daha az baskı uygulamaya özen gösterin. Kuşburnu aynı şekilde en uygun tedavi şekillerinden bir tanesidir. Çiçeğinde bulunan bileşenlerin kas ağrılarına iyi gelen bitkiler içerisinde en etkili olanıdır. Uzun süreli kullanırsanız kas ağrılarınızın oluşumunu geciktirmiş olursunuz, aynı zamanda kireçlenmeyi de önler. Kas ağrıları için bitki çayı tedavi yöntemleri içerisinde en iyisi zerdeçal çayıdır. Çayın tadını hafifletmek için limon kullanabilirsiniz, aynı zamanda ağrıya olumlu yönde etkisi olacaktır. Eklemlerinizi iltihaptan korur, kas ağrılarının oluşumunu önemli ölçüde azaltır. Gün içerisinde ağrıya bağlı olarak iki defa tüketebilirsiniz. Çörek otu yağı kas ağrısına iyi gelen yağlar içerisinde kesinlikle kullanılabilir bir seçenektir. İçerisinde bulunan potasyum, kalsiyum, magnezyum ve çinko bileşenleri sayesinde kas ağrılarınıza kısa sürede etki eder ve önemli ölçüde ağrının azaldığı görülür. Ağrı olan bölgeye masaj yaparak uygulanır. Kas ağrılarına bitkisel tedavi uygulamak iyi olacaktır. İlaç alımlarının önüne geçer ve doğal şekilde ağrıları yok eder. Kas ağrılarına iyi gelen şifalı bitkiler (Anason çayı, zerdeçal, kuşburnu) ile ağrılarınız son bulur.

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI