Antrenman

Karantina Günlerinde Evde Yapılabilecek Egzersizler

Ulusal bir sorun olan korona virüsü nedeniyle evlerimize kapandığımız bu günlerde sıkılmamak için sizlere küçük bir egzersiz programından bahsedeceğiz. Bu egzersizlere başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri ile başlayın.

30’AR SANİYELİK ESNEME HAREKETLERİ

Uzmanlar haftada iki ya da üç kez yapılacak esneme egzersizlerinin vücut için harika olduğunu söylüyor. Örneğin sırt ağrılarınız için dört ayak üstünde durup kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırıp tekrar düzelebilirsiniz. Ya da bel ağrıları için sırt üstü uzanıp dizlerinizi karnınıza doğru çekebilir, kollarınızı hiç bükmeden büyük daireler çizerek omuzlarınızı rahatlatabilirsiniz. Bütün hareketlerin 30 saniyeden az olmaması çok önemli…

ESNEME HAREKETLERİ YAPARKEN DOĞRU NEFES ALMALIYIZ

Spor yaparken doğru nefes alıyor muyuz? Evde kaldığımız bu günlerde doğru nefes almayı da öğrenebiliriz. Sırt üstü uzanıp, ellerinizi karnınıza koyun nefes aldığınızda karınınız şişmesine verdiğinizde de inmesine dikkat edin. Bu pozisyonda 10 kez nefes alıp verin. Doğru nefes almak hepimizin içinde olduğu endişe ve kaygılı ruh haline de çok iyi geliyor unutmayın.

EVDE YAPILABİLECEK BASİT EGZERSİZLER

*ELİMİZDEKİ MALZEMELERDEN SPOR ALETİ YAPABİLİRİZ

Evdeki su şişelerini doldurup veya mutfaktaki bakliyatlarla dambıllar yaparak ağırlık çalışabiliriz.

*MEKİK VE ŞINAV ÇEKEBİLİRİZ

Önce 3-5 gibi düşük tekrarlarla başlayıp kendinizi hazır hissettiğinizde birer birer arttırabilirsiniz. Her seferinde dinlenerek üçer set yapmanız daha da iyi olacaktır…

*İP ATLAYABİLİRİZ 

Evin her köşesinde rahatlıkla yapabileceğimiz basit ve eğlenceli bir spor olan ip atlama hem boy uzatma hem de kilo vereme açısından baya etkili bir yöntemdir. Çocukluğumuzda herkesin oynadığı bu aktiviteyi herkes kolaylıkla yapabilir.

*SIKI KALÇALAR VEEE TABİİ Kİ SQUAT

Squat, vücudun en büyük kas grubu olan üst bacak kaslarını, kalçaları ve karın kaslarını çalıştıran çok etkili bir hareket. Yağ yakmak isteyenlerin birinci tercihi. Günde 10’ar kere 3 set halinde yapabilirsiniz. Her gün setlerinizi arttırın.

Tüm bu hareket egzersizlerini uygular iken hareketleri 4 set 15-20 tekrar arası uygulayın. Set araları dinlenmeleri ise 45 saniye ve egzersiz aralarını ise iki dakika dutun bu şekilde bölgesel yağ yakmak da sağlanacağı için formunuzu koruyabilirsiniz.  İyi sporlar, sağlıklı günler dileriz.

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI