Kalp Krizi Risk Grubunda Mısınız? 3 Önemli Semptom

Kalp krizinin herhangi bir uyarı olmadan gerçekleşebileceği konusunda yaygın bir kanı hakim olsa da, bu senaryo düşündüğünüzden daha az yaygındır. Kalp krizleri genellikle uyarı işaretleri ile birlikte gelir.
 
Texas Health Dallas’ta Kalp ve Vasküler Program Direktörü olarak görev yapan James Park: “Çoğu hastanın kalp krizinden önce semptomları bulunmaktadır. İnsanlar çoğunlukla semptomları görmezden gelir veya başka bir hastalığa bağlarlar” şeklinde aktarmaktadır. 
 
Oldukça sağlıklı olduğunuzu düşünseniz bile, kardiyovasküler problemler düşündüğünüzden çok daha yaygındır. American Heart Association’ın yeni istatistiklerine göre, Amerikalıların kabaca yüzde 50’sinde bir çeşit kalp-damar hastalığı bulunuyor. Kuruluş tarafından yayınlanan bir rapora göre, kardiyovasküler hastalıklar dünyadaki ölümlerin çoğundan sorumludur.
 
Bu yüzden aniden ortaya çıkan belirtileri ciddiye almak hayati önem taşır. 
 

Potansiyel kalp krizi belirtisi: Fiziksel olarak yorgunsunuz

Gündelik rutinleriniz veya antrenmanlarınız aniden alışılmadık derecede zor görünüyorsa veya normal görevlerinizi tamamen yapmak için çok yıpranmış hissediyorsanız, doktoru ziyaret etmenin zamanı gelmiştir.
 
Ekstra yorgun hissetmek, kalpten vücudun geri kalanına kanı pompalamaktan sorumlu ana kasın yani sol ventrikülünün zayıflığını işaret edebilir. Bir problem meydana geldiği zaman, kalp düzgün şekilde kanı pompalayamaz ve bu kalp krizine neden olabilir.

Potansiyel kalp krizi belirtisi: Bacağınıza veya kalçanıza yürürken kramp girmesi

Yavaşça uyluklarınıza ve kalçalarınıza kadar yükselen bir kramp veya yanma hissi kötü bir haber olabilir. Bu durum, uzuvlarınıza, karnınıza ve kafanıza kan akışını sınırlayan atardamarların daralması olan periferik arter hastalığının bir belirtisidir. 
 
Bu rahatsızlık, bacaklarınızda yeterince kan dolaşımı olmadığı zaman ortaya çıkar. Kalbinizin potansiyel sorunlar için de risk altında olduğu anlamına gelebilir. PAD, kalbin ana kan damarları etrafında plak biriktiği koroner arter hastalığına benzer. Bu nedenle, uzuvlarınızdaki atardamarların daralmasına sebep olan plak birikimi, atardamarlarda olduğu gibi kalbinizde de olabilir.
 

Potansiyel kalp krizi belirtisi: Ciddi bir horlama sorununuz var

Yüksek sesle horlamak, nefes açlığı ile uyanmak ya da makul bir zamanda yatmanıza rağmen yorgun hissetmek, nefes almayı durduran bir uyku bozukluğu olan uyku apnesinin olduğunun işareti olabilir. Eğer tedavi edilmezse, kalp krizi geçirme olasılığını artırabilir.

Klasik göğüs ağrısından farklı olarak, bu belirtiler kalbinizin acil bir tehlike altında olduğunu belirtmez. Ancak ileride bir sorunla karşı karşıya kalmanıza sebep olabilirler. Bu yüzden en kısa zamanda doktorunuzu görmek için bir randevu alın.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Erken yaşta spora başlanmalı mı ?Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *