İş Yerinizde 5 Dakikada Yapılabilecek 4 Basit Egzersiz

Bazı basit hareketler hareketsiz kalmaktan iyidir, özellikle de yoğun iş temponuz arasında devreye giren bu basit hareketler çok faydalı olmasının yanı sıra 5 dakika gibi kısa bir süre uygulasanız bile faydalı olacağını bilmelisiniz. Fiziksel aktiviteye girmenin sayısız yolu vardır, siz yeterki isteyin. Küçük egzersiz hareketleri bile büyük faydalar sağlayabilir.

İşte büyük kas gruplarını çalıştıran ve genel gücü artıran birkaç önemli egzersiz. Bu egzersizler aynı zamanda kalp atış hızınızı artırmanıza, dengeyi artırmanıza ve kalorileri yakmanıza yardımcı olabilir. İdeal olarak, her egzersizi zindelik seviyenize bağlı olarak en az bir dakika gerçekleştirin. Bu hareketleri günde 1 defa uygulamanız ile fark yaratacaktır.

İş günü boyunca, egzersiz yapma kolay. Biraz çaba ve planlama ile, egzersiz hemen hemen her yerde yapılabilir, bu nedenle gününüzü bir hareketle destekleyebilecek alanları düşünün ve harekete geçin. 

Sandalye Çömelme

Sandalye Çömelme çok işlevli bir egzersiz türüdür. Öncelikle kuadriseps kaslarını güçlendirirken, glütenleri ve bel kaslarını çalıştırma, dengeyi geliştirme, yaşlandıkça hareketliliği ve bağımsız yaşamı destekleme gibi ek avantajlar sunar. 

Bir sandalyeye dik oturun ve bir bacağınızı yere paralel olana kadar düzeltin zorlanmaya başlayana kadar bir süre bekleyin sonrasında aynı işlemi diğer bacağınızda uygulayın. Hareketi biraz daha zorlaştırmak için her iki bacağınızıda kaldırarak zorlanmayı hissedene kadar uygulamaya devam edebilirsiniz.

Tahta

Öncelikle çekirdek güçlendirme faydaları ile tanıtılsa da, bel, omuz, omuz ve kolları da güçlendirir. Ek olarak, tahta, özellikle yan versiyonlar dahil edildiğinde, duruş ve denge için iyidir.

Bu egzersiz karın kaslarınızı hedef alır. Bir sandalyenin kenarına oturun ve arkaya yaslanın, böylece omuzlarınız sandalyenin üstüne dokunur. Omuzları geri getirirken her iki dizini de göğsüne doğru kaldırarak açın ve dizlere doğru inin.

Kalça Köprüsü

Yere yatın, dizler yukarı dönük ve yüzleri tavana doğru bakacak şekilde yukarı dönük. Olukları sıkın ve omuzlar ile dizler arasında düz bir çizgi oluşturmak için kalçaları kaldırın. Bu egzersiz öncelikle glütleri hedef alır, ancak hamstringler, bel ve karın kasları bu güçlendirme ve stabilite egzersizine katılır. Çeşitlemeler arasında egzersizin başında tutma ve nabız atma veya tek bacaklı versiyon için zeminden bir bacak kaldırma bulunmaktadır.

Bu hareket için eğer kendinize ait bir ofisiniz yok ise mola saatlerinde boş bir oda bulmanız gerekebilir. Yere uzanın ve görselde görüldüğü gibi omuzlarınız yer iken kalçanızı yukarı kaldırın kalçanızı serbest bırakıp yere indirmeden önce 10 saniye beklemeniz yeterli olacaktır. Bu tekrar sayısınız seviyenize göre arttırabilirsiniz. Yeni başlıyorsanız 10 saniyelik 4 set yeterli olacaktır.

Ayak Uçlu Baldır Uzatma

Neredeyse her yer için uygun, ana kasları, baldır kaslarını güçlendirmek ve dengeyi iyileştirmek için ayaklarınızın ucuna yükselin. Alçaltmadan ve tekrar etmeden önce 10 saniye durmanız yeterli olacaktır. Küçük bir tüyo verelim, gözlerin kapatılması denge zorluğu yaratır.

Bu hareket hem kolay hemde mekan ayırt etmeksizin ,Spor salonu, oturma odası, ofis ve hatta kafe, ATM veya otobüs için beklerken bile  uygundur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Spor İçin Doğru AyakkabıBir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *