Hangi Sıklıkla Egzersiz Yapmalısınız? Çok Egzersiz Yaptığınızın Belirtileri

Çoğumuz egzersizin bizim için her anlamda iyi olduğunun farkındayız!. Bizi formda, sağlıklı, hareketli ve güçlü tutmanın yanı sıra, egzersiz kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve artrit gibi hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Fakat her zamanki gibi, iyi bir şeyin çok fazla yapılması genellikle kötü bir etkiye sahiptir ve aynısı egzersiz için de geçerlidir. Peki, aşırı egzersiz riski varsa, ne sıklıkta çalışmalısınız? Hadi inceleyelim. 

Hangi Sıklıkla Egzersiz Yapılmalı?

Bu sorunun cevabı, şu andaki fitlik seviyenize bağlıdır. Ne sıklıkta çalışmanız gerektiğini öğrenmek için, mevcut zindelik seviyenizi değerlendirmeniz gerekmektedir. Yeni başlayan bir acemi misiniz, yoksa biraz tecrübeniz var mı?

Daha yeni yeni başlıyorsanız, yavaş başlamak ve yavaş bir şekilde ilerlemek önemlidir. Örneğin, oldukça hareketsiz bir yaşam tarzına sahipseniz, haftada bir veya iki günlük egzersizle başlayabilir ve üç güne kadar çalışabilirsiniz.

İdeal olarak, bu en sonunda üç ila dört günlük bir egzersiz süresine yükselecektir, bu da haftalık rutininize eklenmesi için faydalı bir orandır.

Egzersizin Ne Kadarı Fazladır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu durum kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Yaşamlarının çoğunu spor yaparak geçiren bir sporcu, egzersize yeni başlayan kişiden daha yüksek bir eşiğe sahip olacaktır. Bunun gibi faktörler, ne sıklıkta çalışmanız gerektiğine karar vermede önemli bir fark yaratır. Genel bir kural olarak, bedenlerimizi günde en az otuz dakika yürüyerek veya bisiklete binerek hareket ettirmeye çalışmalıyız.

Her insanın egzersiz eşiği farklı olsa da, aşırı egzersizin etkileri genellikle aynıdır. Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, egzersizi fazla abartıyor olmanız muhtemeldir.

  • Kalıcı kas ağrısı
  • Zayıflamış bağışıklık sistemi
  • Sürekli yorgunluk
  • Ruh hali değişimi ve sinirlilik
  • Uyumada zorlanma
  • Depresyon
  • Artan yaralanma sıklığı
  • İstirahat sırasında yüksek kalp atış hızı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR →  Karantina Günlerinde Evde Spor Yap Zinde Kal

Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız ve aşırı egzersiz ya da başka bir şey yüzünden olup olmadığından emin değilseniz, bir doktordan tıbbi yardım almanızı şiddetle öneririz. 
Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak. Zorunlu alanları doldurun. *