Genel Bilgiler

Haftada Kaç Gün Spora Gitmeliyim .?

Haftada Kaç Gün Spora Gitmeliyim .?

Sizde spora başlamayı düşünüyorsunuz ve haftada kaç gün gitmekte kararsız mısınız.? O halde aşağıdaki yazdıklarımızı okumanız sizin bu konuda fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Spora yeni başlayan biriyseniz ilk zamanlarda haftada 3 yada 4 gün spora gitmeniz vücudunuzun alışması için fazlasıyla yeterli olacaktır. Eğer haftada 5-6 gün giderseniz bu sizin vücudunuzun gelişmesini engelleyecek ve yaptığınız sporun fayda sağlayamayacaksınız. Çünkü vücudumuzdaki kas sisteminin dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bildiğiniz gibi kasların gelişmesi için vücudunuzun dinlenmesi gerekir. Kendinize program belirlerken haftada 3 yada maksimum 4 gün olacak şekilde ayarlamanız gelişiminiz için gayet yeterli olacaktır.Bunun haricinde beslenme programınıza yapacağınız idmana göre 100 ile 120 gram protein eklemeniz gerecektir. Yeterli düzeyde protein almazsanız bu kaslarınızın beslenmesini engelleyeceğinden dolayı kaslarınızın gelişmesi minimum düzeyde olacaktır.


 

 

Uykunun Spordaki Yeri

Uyku düzeninizi günlük 7 ile 9 saat arasında tutmanız sizin kaslarınızın gelişmesi için katkı sağlayacaktır. Bildiğiniz gibi kaslar uyku esnasında dinlenir ve gelişirler. Dolayısıyla ne kadar spor yaparsanız yapın eğer uykunuzu ve dinlenmenizi ayarlamazsanız kaslarınızın gelişmesini engelleyecektir. Spor salonunda ise 1 ile 1.5 saat arasında kalmanız başlangıç seviyesi için fazlasıyla yetecektir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI