Genel Bilgiler

Fitnessa Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler.

Spora yeni başladın, yeni doğmuş bebek gibisin, bu makale tam senlik.

Fitness’a yeni başlayanlarınız için yazılmış olan bu makalemiz daha iyi bir vücuda sahip olmanıza yarayacak ve neler yapmanız  neler yapmamanız hakkında olup yazılanları uygulamanız yararınıza olacaktır.

 

1. Hedefinize Uygun Bir Program

Bu spora yeni başladıysanız atmanız gereken en önemli adım kendinize uygun bir program yazdırmaktır.  Salonunuzdaki profesyonel bir hocadan yardım alarak kendinize program yazabilirsiniz. Yazdırmış olduğunuz program tamamen size özgü olup, hedefinizi hocanıza tam olarak aktarmış olduğunuza emin olmasınız. Aksi taksirde yaptığınız antrenman hayalinizde ki vücuda ulaşmanızı geciktirecektir. Bu konuda en çok yapılan yanlışlardan birisi ise başka insanların programını uygulamaktır. Unutmayın her vücut farklı olmakta ve yazılan programlar insanların vücutlarına, amaçlarına ve beslenme gibi bir çok farklı özelliğe bağlı olup farklılık göstermektedir.

2. Ağırlık Antremanlarına Girmek

En önemli hususlardan biriside ağırlık antremanıdır. Unutmayın hedefiniz ne olursa olsun , ister kilo vermek ister kilo almak eğer ağırlık antremanlarına girmezseniz vermiş olduğunuz kilolarınızın büyük bir kısmı kas kitlesinden olacaktır. Kilo vermek istiyorsanız ise ağırlık antremanı yapmadan yapılan egzersizler kilo kaybınızın büyük oranda kaslardan olmasına sebep olacaktır. Bundan dolayı spor programınızda mutlaka ağırlık egzersizlikleri olmalıdır.

3. Egzersizleri Doğru Yapmak

Sporda yapılan en büyük yanlışlardan biriside bilinçsiz şekilde ağırlık antremanlarına girmektir. Örneğin bench press te veya squat yaparken yapmış olduğunuz hareketi yanlış yapmanız bu sizin tamamen zararınıza sebep olup ilerlemenizi büyük ölçüde engellemiş olacaktır. Hatta bu sizin çalıştırmış olduğunuz kas bölgesini hiç etkilememiş olup gelişme yaşayamamasına sebep olacaktır. Bu yüzden yapmış olduğunuz egzersizlerden emin değilseniz spor hocanızdan yardım isteyip hareketi doğru şekilde yapmak sizin için daha faydalı olacaktır.

4. Beslenme

Sporda en çok rastlanan sıkıntılardan bir tanesi body veya fitness yapıp sonuca ulaşılmamasıdır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de hatalı beslenme programlarıdır . Kas kitlenizin gelişmesi için düzenli olarak beslenmelisiniz. Protein ağırlıklı bir beslenme programınız yok ise bu yapmış olduğunuz sporu büyük oranda negatif etkileyecektir. Bundan dolayı kas kitlenizin gelişmesini engellemiş olacaksınız. Unutmayın kasların besin kaynağı proteindir ve yeterli düzeyde protein almazsanız kasların gelişmesini engellemiş olup yerinde saymış bir şekilde aynada kendinizi görmüş olursunuz.

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI