Beslenme - Özel Tarifler

Evde Fıstık Ezmesi Tarifi Lezzetli ve Çok Kolay

Mükemmel kıvamlı, sağlıklı lezzetli ve bir o kadar kolay, evde fıstık ezmesi yapmak ister misiniz?

Tarifi vermeden önce fıstık esmesinin mükemmel faydaları için bu makalemizi incelemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Yüksek protein ve sağlıklı yağ kaynağı olduğundan dolayı birçok sporcunun kahvaltısında yer alan fıstık ezmesini neredeyse bütün marketlerin reyonlarında bulabilirsiniz. Fakat birçok ürünün etiketini incelediğinizde, içerisinde koruyucu maddeler ve ekstra şeker ilave edildiğini görebilirsiniz. Bu maddeler fıstık ezmesini faydalı bir besin olmaktan çıkarıp aksine zararlı yapmaktadır. Bu maddeleri içermeyen ürünlerinde fiyatları el yakmaktadır. Bundan dolayı evinizde çok basit bir şekilde yapabileceğiniz fıstık ezmesi tarifi vereceğiz. Tarifi yaparken ne kadar kolay olduğuna şaşıracaksınız. İçerisinde koruyucu madde olmadığından dolayı 7-10 gün içerisinde tüketilmesini tavsiye ederiz. Bundan dolayı porsiyonları 500 gram olacak şekilde vereceğiz.

EvdeFıstık Ezmesi

Evde Fıstık Ezmesi Tarifi

Malzemelerimiz;

  • 500 gram taze yer fıstığı (kabuklu olmasını tavsiye ederim, kesinlikle tuzlanmış olmamalı.)
  • 1 Yemek Kaşığı Bal (Market ballarından ziyade daha doğal şekersiz bal tercih etmekte fayda var.)
  • 1 Yemek Kaşığı Zeytin Yağı veya 1 Tatlı Kaşığı Hindistan Cevizi Yağı (Evlerde kolay bulunduğundan zeytinyağını tavsiye ediyoruz.)
  • Minik kavanoz

Evde Fıstık Ezmesi yapımı için bu kadar malzeme yeterli olacaktır. İsteğe bağlı olarak içerisine pekmez, hurma gibi sağlıklı tatlandırıcılar ekleyebilirsiniz fakat biz gereksiz kalori alımını durdurmak ve glisemik indeksi düşük tutmak için tavsiye etmiyoruz.

Evde Fıstık Ezmesi Yapılışı

  • Yer Fıstıklarını kabuklarından ayırıyoruz ve soyuyoruz.
  • Daha önce 180° ısıtılmış fırında 10 dakika fırınlıyoruz.
  • Soğumasını beklemeden (Mutfağınız mükemmel kokacak ve kavanoza tat verecek) blender veya mutfak robotu ile un kıvamında çekiyoruz. Daha sonra bal ve zeytinyağını ekliyoruz. Krema kıvamına gelecek şekilde tekrar çekim yapıyoruz.
  • Kavanoza doldurup afiyetle tüketiyoruz.

Dikkat!

Mutfak robotu ile çekim yapacaksanız robotunuzun gücünün yettiğine emin olun gücü yeterli değilse 250gram şeklinde 2 seferde çekin. Aksi takdirde robotu yakabilirsiniz. Tecrübe ile sabitlenmiştir. Farklı ürün tarifleri için [email protected] adresine mail atabilir veya konu altlarına yorum yapabilirsiniz.

Sağlık içinde afiyetle yiyiniz 🙂

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI