Beslenme - Özel Tarifler

En İyi Zayıflama Kürleri

En İyi Zayıflama Kürleri listesini sizler için hazırladık. Bu komu ile vücudunuzdaki suyu atıp zayıflamaya hemen başlayacaksınız.

Yaz ayları yaklaşıyor ve zayıflamak istiyorsunuz, üstelik bu zayıflama sürecini hızlandırmak ve hemen sonuç almak istiyorsunuz. Tabi aklınızda; nasıl zayıflayacağım?, zayıflamak için en iyi yöntem nedir?, zayıflamak için acaba ne yapmalıyım?, daha hızlı zayıflamak için ne yapmalıyım? gibi sorular ister istemez aklınıza geliyor. En İyi Zayıflama Kürleri listesini sizler için hazırladık. Zayıflama kürü ile zayıflayanlar listesine girmek istiyorsanız bu yazı sizler için biçilmiş kaftan.

Kilo yönetmenin için sadece iki yolu olduğunu biliyoruz, aktif spor ve diyet. Eğer sihirli bir değneğe sahip değilseniz hemen zayıflayamazsınız. ” Eğer hemen zayıflayamayacaksak neden yazıyorsunuz bu makaleyi ” dediğinizi duyar gibiyim. Yazıyoruz çünkü şimdi paylaşacağımız bu kürleri diyetiniz ve egzersizinize ek olarak kullanırsanız, zayıflama sürecinizi hızlandırabilirsiniz…

Başlamadan önce, zayıflamak için vücudunuzun geçtiği sürecin basitçe farkında olmalısınız. Vücudunuzdaki fazla kilo aslında yağdan oluşan, protein ve karbonhidratlar ile birlikte depolanan fazlalıklardır. Kalori ise bahsettiğimiz yağ oranının içindeki protein ve karbonhidratların ölçü birimidir. Vücudunuz kendi içerisinde ürettiği kimyasal işlemlerle yağınızı kullanılabilir, enerjiye dönüştürür ve ihtiyacınız olmayan fazla enerjiyi (kaloriyi) vücudunuzun bir bölgesinde depolar. Kilo vermek içinse aldığınızdan daha fazla enerjiyi yani kaloriyi harcamanız gerekir. Diyet ile birlikte spor yaptığınızda aldığınızdan fazla kaloriyi harcamak için vücudunuz fazla olarak depolanmış olan yağı kullanacaktır ve bu durumda kilo vermeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Spor ve diyet ile birlikte zayıflama süreciniz uzun olacaktır. Şimdi size vereceğimiz kür tariflerini spor ve diyetinize ek olarak kullanırsanız süreci biraz daha hızlandırabilirsiniz.

Kür; iyileşmeyi, canlanmayı sağlamak için başvurulan beslenme yöntemlerinin tümüne verilen isimdir.

Çok karışık kür tarifleri olmasına karşılık şimdi size sunacağımız ve birçok yerde gördükleriniz kadar karışık olmayan basit kürler ile etkili zayıflama sürecinize katkı sağlayacaksınız.

1. Tarçınlı Çay

Kan şekeri ne kadar aç ve ne kadar enerjik olduğunuzu etkilediği için kilonuz üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Enerjiniz varsa, egzersiz yapma ihtimaliniz çok daha fazla.

Kan şekeri dengeli ise, aşırı iştahınız olmayacaktır ve vücudunuz enerji depolamak yerine yağ (enerji) kullanmaya daha yatkın olacaktır.

Tarçın kan şekeri seviyenizi düzenli hale getirmek için en iyi yardımcıdır ve lezzetlidir. Peki neden baharatlı tarçın çayı hazırlamıyorsunuz?

Malzemeler;

 • bir çay kaşığı toz tarçın
 • 1 tane tarçın çubuğu
 • 1 bardak su

Nasıl yapılır;

Bir bardak içerisine çubuk tarçınlar ile birlikte bir çay kaşığı toz tarçını ekleyin sonra kaynar suyu bardağa koyup 15 dk demleyin. Demlendikten sonra süzerek için. Günde 1 yada 2 sefer içmeniz yeterki olacaktır.

2. Yeşil Çay ve Zencefil

Yeşil çayın içine eklenen zencefil, sindirimi artırmaya yardımcı olacağı için bu kür kilo verme sürecinde size büyük katkı sağlayacaktır. Maalesef bu çayın çok lezzetli olacağını söyleyemeyiz, tadını düzeltmek için az miktarda şeker, süt , bal ekleyebilirsiniz.

Malzemeler;

 • yarım ölçek zencefil kökü
 • ince kıyılmış 1 çay kaşığı kadar zencefil
 • 1 bardak tatlı su

Nasıl yapılır;

Yeşil çay ve zencefili süzgeç içine yerleştirin bardak içerisine koyun ve bardağa sıcak suyu ekleyin. Uzun süre demlemek acı tadı arttıracağı için 3-4 dakika demlemek tad olarak içilebilir kıvama gelmesinde sizin için yeterli süre olacaktır. Hatırlatmakta fayda var tadı sizi memnun etmeyebilir, tatlandırmak için az miktarda süt , bal veya şeker kullanabilirsiniz. Aç karnınıza günde 1 yada 2 bardak içebilirsiniz.

3. Gül Yaprağı Suyu

Gül yaprağı suyunun farklı yararlarından bizim için en önemli olanı idrar söktürücü görevi görmesidir. Böbrekleriniz idrarınız ile birlikte çok fazla tuz tutma eğilimindedir. Bu aşırı tuz, kanınızdaki suyu çekerek dolaşım sistemindeki su miktarını azaltır. Gül yaprağı suyu kürü  idrar söktürücü özelliği ile böbreklerde tuz birikme durumu azaltacaktır ve bölgenin nemli kalmasını sağlayacağından, tamamen su kaybı yaşamayacaksınız. Bu durum kilo vermeniz için size destek olarak sağladığı enerji ile kalıcı yardım sağlayacaktır.

Malzemeler;

 • Çok taze yada kurutulmuş gül yaprakları
 • Dinlenmiş 2-3 bardak su
 • Tencere – Kapak

Not: Özellikle taze gül yaprakları kullanıyorsanız, herhangi bir şeyle müdahale edilmediğinden emin olun. kimyasal çeşitler (böcek ilaçları, gübreler vb.)

Nasıl yapılır;
Tencereyi ocağa yerleştirin, gül yapraklarını koyun ve tamamen kaplayacak kadar dinlenmiş su ekleyin. Bazı yapraklar üste çıkarsa bu önemli bir şey değil. Tencereye sıkıca oturan bir kapakla kapatın ve yaprakları yaklaşık 15-20 dakika kadar renginin çoğunu kaybedinceye kadar pişirin. Sıvıyı bir cam kavanozun içine süzün ve buzdolabında 6 güne kadar saklayın. Aç karnına her sabah 1 su bardağı içmeniz yeterli olacaktır.

4. Karahindiba ve Nane Çayı

Karahindiba ve nane çayı kürü, karaciğerinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olacak harika bir içecektir. Yağ metabolizması açısından karaciğer, yağları parçalayan ve bunları kullanılabilir enerjiye dönüştüren hücrelerle doludur. Bu hücreler ayrıca safra akışından da sorumludur, bu da parçalanmaya ve yağların emilmesine büyük ölçüde yardımcı olur. Karaciğer karbonhidrat metabolizmasında kan şekerinizi sabit tutmaya yardımcı olur, böylece enerji seviyesini yükseltir ve iştahı düzenler.Nane ve karahindiba, karaciğerde safra üretimini otomatik olarak uyararak, sindirime ve besin maddelerinin emilimine yardımcı olur. Bu kürü uygulayın ve sizi koruyan güçlü bir karaciğeriniz olsun!

Malzemeler;

 • 1 çay kaşığı kuru karahindiba yaprağı
 • 1 çay kaşığı kuru nane yaprağı
 • 1 bardak kaynar su

Nasıl yapılır;

Karahindiba ve nane üzerine bir bardak kaynar su dökün ve üstünü kapatın, 5-10 dakika kapalı tutun. Süzün, isterseniz tatlandırmak için limon ekleyebilirsiniz. Günde iki kez birer bardak içebilirsiniz. Bunu ayrıca taze karahindiba yaprakları / kökleri ve taze nane ile de yapabilirsiniz, sadece miktar için taze yaprakları kabın içine koyarken bir avuç kullanmanız yeterli olacaktır. Eğer taze kullanıyorsanız, bunlara kimyasal madde uygulanmadığından kesinlikle emin olun, özellikle karahindiba için önemlidir.

5. Karabiber ve Limon Suyu

Bu baharatlı küçük karışım, kilo kaybı savaşınızı sürdürmenize yardımcı olabilecek bir içecek oluşturmak için kara biber ve limon suyundan oluşur. Karabiber, keskin aromasını vermekten sorumlu olan piperin adı verilen doğal olarak oluşan kimyasal bir bileşik içerir. Araştırmalar sonucunda karabiber içeriğinden bulunan piperin vücuttaki yağ oluşumunu kontrol ettiği gözlemlenmiştir. Ayrıca kan dolaşımındaki yağ seviyelerini azaltan ve besinlerin emilimini artıran genlere müdahale edebileceğide gözlemlenmiştir. Kür içeriğinde buluna limon suyu ise sindirime yardımcı olacaktır.

Malzemeler;

 • Taze öğütülmüş karabiber
 • Sıkılmış yarım limon suyu
 • 1 bardak su

Nasıl yapılır;

Sıkılmış olan limon suyunu 1 bardak taze suya ekleyin, içerisine öğütücüyü 3-4 kere çevirerek karabiber tozlarını ekleyin. Yemek sonrası günde 1 kez içmeniz uygun olacaktır.

6. Sade Yoğurt ve Bal

Çok tercih edilen ve bilinen bir kür olmamasına karşılık etkili bu kürü denemenizi tavsiye ederim. Yoğurttaki probiyotikler, sindirim sisteminiz için harikalar yaratır ve sindirim sisteminizde belirli maddelerin parçalanmasını yardım eden (yağ gibi) sağlıklı bir bağırsak florası dengesini korur. Sindirim sisteminiz sorunsuz çalıştığında, vücudunuz işleri daha iyi işlemektedir. Bal, sahip olabileceğiniz tatlı isteklerini azaltmak için sadece birazcık eklenmiş (sağlıklı) bir tattır. Buradaki en güzel şey, balla yoğurt yerken herhangi bir lezzet kaydı yada kötü bir tad hissetmeyeceksiniz. Optimum kilo verme sıkıntısı için, az yağlı yoğurt deneyin.

Malzemeler;

 • 1,5 su bardağı sade yoğurt (mümkünse organik)
 • 1 çay kaşığından biraz az bal

Nasıl yapılır;

Bunu bir aperatif ya da kahvaltı için yiyebilirsiniz, lezzet için bal ekleyin. Taze meyve veya biraz yulaf ezmesi bile ekleyerek çeşitlendirebilirsiniz.

Sizler için listesini çıkarmış olduğumuz en iyi zayıflama kürleri hem kilo vermenize yardımcı olacak hemde sağlıklı bir yaşam sürmenize katkı sağlayacak. Unutmayın spor ve diyet listeniz içerisine düzenli bir şekilde bu en iyi zayıflama kürleri eklerseniz biraz daha hızlı zayıflamanıza katkı sağlayacaktır.

Sağlıklı Sporlar.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI