Genel Bilgiler

Boyun Ağrısının Nedenleri ve Hafifletmenin 6 yolu

Boyun ağrısı

Boyun Ağrısı Nedenleri | Boyun Ağrısı Hafifletmenin 6 Basit Yolu

Boyun Ağrısının Nedenleri ve Hafifletmenin 6 yolu

Boyun ağrısının en önemli nedenleri stres, duruş bozuklukları, kötü bir uyku ve fiziksel bazı rahatsızlıklardır.

Günümüz çağı maalesef boyun bölgesi için hiç uygun değil, bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler sürekli boynumuzun aşağıya doğru yönelmesine sebep oluyor. Kendinizi cep telefonunda bir oyun oynarken düşünün telefondaki küçük ayrıntıları görmek için ne kadar yaklaşıyorsunuz, eliniz kadar boynunuzda telefona yaklaşıyor fakat farkında değilsiniz. Aynı şekilde bilgisayarda oyun oynarken monitörün içine kadar sokuluruz halbuki boyun için tam bir işkence, başlasın boyun ağrısı…

Boyun ağrısının nedenlerinden biride uyku şekli ve yastık seçimidir. İnsan yaratılışı gereği yumuşacık yastıklara ihtiyaç duymamıştır, sert yastıkta aynı şekilde ihtiyaç değildir. Bunlar sonradan kazanılmış hobilerdir fakat boyun ağrılarınıda beraberinde getirir.

Boyun Ağrısını Hafifletecek Basit 6 Yol

1. Aynı pozisyonda uzun süre kalmayın;

Yapılan araştırmalara göre kötü duruş pozisyonunu tersine çevirmek çok zordur, dik duramıyor sürekli omuzlarınız aşağıya çöküyorsa dik duruş korselerini bir süre kullanmanız gerekecektir.

2. Çevrenizde bir kaç ergonomik değişiklik yapın

Mesela monitörünüzü göz seviyenize getirin, böylelikle boynunuz sürekli aşağıya eğilmeyecek yada yukarı sabitlenmeyecektir. Telefon veya tablet kullanırken biraz yukarıda tutmaya özen gösterin.

3. Gözlük kullananların reçetelerini yenilemeleri

Gözlük numaranız doğru olmadığında daha iyi görmek için başınızı sürekli öne eğmek zorunda kalırsınız. Ufak gibi görünsede gün içerisinde bir çok kez tekrarlandığından uzun vadede boyun problemlerine yol açacaktır.

4. Yastık adetinizi azaltın

Boyun ağrısının en büyük sebeplerinden biri ise uyku anında duruş pozisyonlarıdır. Başının altına 2-3 yastık koyan kişilerde boyun ağrısı problemine çok sık rastlanmaktadır. İdeali ergonomik 1 adet yastık olmalıdır.

5. Sınırlarını bil kendini zorlama

Mesela bir koli kaldıracaksınız fakat sizin kaldırabileceğiniz ideal ağırlıktan daha yüksek işte şimdi birilerinden yardım alın. Koliyi kaldırmaya çalışırsanız hem omuriliği hemde boynunuzu zorlayacaksınız. Bu gibi durumlar direk boyun ağrısına yol açıyor.

6. Kaliteli bir uyku uyu

Uyku sorunları sinir kas sistemini yorduğundan dolayı işlevini tam olarak yapmamasına neden olur, burada bütün yük iskelet sistemine kalır. Bunun sonucunda ise disklerde problemler oluşur ve boyun ağrısı katsayısı artar bundan dolayı kaliteli bir uyku uyumalısınız.

 

Boyun ağrısı genellikle endişelenecek bir şey değildir fakat ortada yayılan bir ağrı, uyuşma, zayıflık varsa direk olarak doktora görünün. İleride büyük sorunlara yol açabilir.

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI