Genel Bilgiler

Beyaz Yulaf Nedir? Besin Değeri Nasıldır?

Beyaz yulaf nedir? Besin değeri nasıldır? Son dönemin en çok merak edilen ve araştırılıp sorulan konusudur. Özellikle son dönemde beslenme konusu çok büyük önem kazanmışken insanlar bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için farklı ve doğal yiyecek maddelerine yönelmektedir. Bu nedenle doğal ve organik olarak yetiştirilen tahıllara da ilgi artmıştır. Beyaz yulaf içerik ve özellikleri bakımından beslenme listelerinin vazgeçilmezleri arasına girmiştir.

Beyaz yulaf vahşi yulaf olarak bilinen içeriğinde sağlık üzerinde olumlu faydaları olan bir tahıl türüdür. Beyaz yulafı diğer tahıllardan ayıran özellik şudur;

Arpa, buğday ve darı gibi tahılların rengi sarardığı zaman hasat edilmektedir. Yulafın hasat zamanı ise rengi henüz yeşilken yapılmaktadır.

Beyaz Yulaf Besin Değeri

Beyaz yulaf besin değeri açısından çok kıymetli lifler içermektedir. Beyaz yulafın içeriğinde bulunan beta glukan maddesi birçok hastalığa iyi gelmektedir. Beta  glukan maddesi kolesterol, kalp ve damar hastalıkları ve özellikle de diyabet riskini azaltıcı etkiye sahiptir. Bahsettiğimiz beta glukan maddesi vücudun enfeksiyonlara karşı mücadele ederek hastalıklara karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkiye sahiptir.

Beyaz Yulafın İçeriğinde Neler Vardır?

Besin değeri çok yüksek olan beyaz yulaf içeriğindeki yüksek lif sayesinde kilo kontrolü yapmaya da yardımcı olur. Beyaz yulaf insan vücudu için çok önemli vitaminler ve mineraller içermektedir. Beyaz yulafın içerdiği mineraller şunlardır:

  • Fosfor, beyaz yulaf vücutta kemik ve diş sağlığı gelişim ve sağlığı için çok gerekli olan bir mineral olan fosfor bakımından çok zengindir.
  • Tiamin yani asıl bilinen adıyla B1vitamini. Vücuttaki bütün hücreler tarafından kullanılan bir vitamindir. Gıdanın enerjiye dönüştürülmesinden sorumlu olduğundan vücut için çok önemli ve bir o kadar da gereklidir. Beyaz yulafın B1 vitaminini bol miktarda içeriyor olması kıymetini bir kat daha artırmaktadır.
  • Magnezyum, özellikle enerji için çok gerekli olan ve kemik, kas ve diş için de gerekli olan magnezyum beyaz yulafın içeriğinde bulunmaktadır.
  • Çinko, vücudun üretemediği ve depolayamadığı bir elementtir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve vücudun hücre üretebilmesi için çok gereklidir.

Çok kıymetli bir tahıl olan beyaz yulaf besin değeri ise şu şekildedir:

100 gram beyaz yulaf 370 kalori, 16 gram protein, 52 mg kalsiyum içermektedir. Sporcular, diyabet hastaları ve diyet yapanların rağbet gösterme nedeni elbette ki zengin vitamin, mineral ve lif içermesindendir.

Mükemmel yulaf tarifine BURADAN göz atabilirsiniz.

 

 

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YUKARI